Cognitive Behavioral Therapy (CBT) – terapia w nurcie poznawczo – behawioralnym koncentruje się na rozwiązywaniu trudności pacjenta, zmianie wzorców myślenia, działania w te korzystne, przyczyniają się do adaptacji poznawczej. Negatywne myśli i zachowania prowadzą do trudności emocjonalnych i psychicznych a terapia CBT mająca podstawy naukowych dowodów umożliwia wsparcie pacjenta w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń.

Terapia CBT jest szeroko popularyzowana w procesie leczenia takich zaburzeń psychicznych czy problemów emocjonalnych jak depresja, stres, zaburzenia lękowe. Psychoterapia skłania się ku założeniu, że odpowiednia zmiana myślenia ma zasadniczy wpływ na takie zachowania i samopoczucie, które do tej pory jako niewłaściwe utrudniały codzienne funkcjonowanie. Stąd też istotnym jest koncentracja na teraźniejszej, obecnej sytuacji pacjenta.

Zmiana myślenia na adaptacyjne i nieprzysparzające cierpienia oraz ograniczenie negatywnego wpływu na jego samopoczucie to w istocie główny cel terapii. W trakcie stosowanych przez psychoterapeutę technik takich jak dialog sokratejski, który diagnozuje błędy w myśleniu i przeformułowuje je na te, które są bardziej wspierającymi, terapeuta poznając dotychczasowe sposoby myślenia, zmienia to nastawienie wraz z pacjentem na te, które są lepsze, bardziej efektywne i racjonalne.

W samym procesie terapii obie strony są kluczowymi ich uczestnikami. Terapeuta wskazuje Pacjentowi, które jego myśli i przekonania są rozbieżne z rzeczywistością, wspólnie zastanawiając się nad zmianą w prawidłowe a pacjent biorąc aktywny udział w dialogu, uzmysławia sobie zniekształcenia w swoim myśleniu i samodzielnie próbuje dojść do wniosków i wypracowania możliwego rozwiązania problemu.

Pacjent także część pracy wykonuje poza sesjami terapeutycznymi. Realizacja tych prac zleconych przez terapeutę pomaga w zmianie negatywnych przekonań i wypracowaniu nowych, efektywnych zachowań.  


Zapraszamy do kontaktu:

tel. 574 701 728

e-mail: kontakt@psychologia-24.pl